Nesmiete maslo? Skúste ghee !
Máte potravinovú intoleranciu na laktózu, či mliečne proteíny a máte radi maslo? Ghee by pre vás mohlo byť riešením. Ghee je vlastne maslo zbavené všetkých mliečnych súčastí a vody. Niekedy sa používa aj termín “vyčistené” maslo, aj keď sa niektorí znalci tomuto pojmu bránia. Podľa nich je vyčistené maslo iba fázou pri príprave ghee. Hovoria, že ak vyčistené maslo budeme ďalej zohrievať, necháme mliečne bielkoviny v ňom zkaramelizovať a následne ich odstránime, dostane výsledný produkt – ghee orieškovú príchuť a bude mať ešte lepšie vlastnosti. Vzhľadom na tieto názory som dnes vlastne vyrábal niečo medzi tým.
Podĺa mnohých má ghee blahodárne účinky na ľudské telo. Niektoré štúdie ukázali u pacientov znížené hodnoty LDL cholesterolu po dlhodobejšom používaní ghee. Jedná sa však o čistý nasýtený tuk, takže nadmerné používanie určite zdraviu neprospieva. Pocítili sme to s manželkou na vlastnej koži, keď sme plný entuziazmu z novej zdravšej náhrady masla užívali ghee vo veľkých množstvách a dávali ho všade kde sa dalo. Môže za to fantastická maslová chuť ghee, ktorá veru dodá iný rozmer mnohým jedlám. Ale, ako všade, aj tu platí to všeobecné, všetko s mierou.
Poďme sa pozrieť ako som ghee vyrobil? Či uvaril?
1. Vezmene hrniec s čo najhrubším dnom, kvôli rovnomernému zahrievaniu masla. Postavíme hrniec na najmenši plynový horák a na najmenší plameň. Vložíme doň maslo. Ja stále robím ghee z 500 g masla a to nám vydrži tak tri týždne. Podľa toho ako často ho využivame na varenie. (čo je vždy keď sa nehodí olivový, či sézamový olej)
2. Maslo pomaly topíme. Už počas topenia uvidíme, ako sa oddeľujú jednotlivé zložky masla.
3. Po úplnom roztopení masla a jeho zohriatí, sa z masla začne odparovať voda, čo sa prejavuje niekedy hlasným prskaním a bublaním. Neľakajte sa, to je v poriadku.
Zároveň môžme pozorovať ako sa nám na vrchu vytvára pena, tvorená zmesou rôznych zložiek mlieka a vody.
4. Pri ďalšom zohrievaní, sa všetka voda vyparí, pena zhustne a mliečne proteíny sa začnú zrážať do hrudiek a klesať ku dnu hrnca.
5. Keď sa proteíny a iné zložky zrazia do hrudiek, ja v tejto chvíli vypínam plyn. Fajnšmekri môžu pokračovať. Pri ďalšom zohrievaní všetky proteíny klesnú na dno a začnú meniť farbu zo žlto-bielej na žlto-hnedú. Vtedy už treba dávať obrovský pozor, aby sa nepripálili na dno, lebo v tom prípade sa ghee znehodnotí a môžeme začať odznova. Ale ako som povedal to tejto fázy sa ja púšťam iba zriedkavo.
6. Takže po odstavení zo sporáka, pozbieram malým sitkom, mliečne čiastočky, ktoré sú na vrchu ghee, a zvyšok precedím cez dvakrát zloženú utierku do nádoby, v ktorej chcem ghee uskladňovať. Počas chladnutia nádobu nesmieme zatvoriť, lebo by sa nám tam vyzrážala voda, ktorá by ghee mohla znehodnotiť. Keď ghee vychladne, zmení sa z olejovej konzistencie na konzistenciu mäkkého masla a nebude už číre. Túto konzistenciu si pri izbovej teplote aj udrží. Ghee môžeme uskladnovať v zavretej nádobe pri izbovej teplote, lebo tým, že sme z neho odstránili vodu a mliečne časti, sme zvýšili jeho trvanlivosť. Samozrejme, ak chcete, môžete ho mať aj v chladničke.
Ghee môžeme v kuchyni použiť všade tam, kde sme používali maslo. Je výborné na varenie a dodá jedlám fantastickú chuť. Vďaka jeho výraznej chuti a vône, ho môžeme použiť menej. Keďže ghee má vysoký bod varu, je vhodné aj na pečenie a opekanie. (steak urobený na ghee je hotová báseň).Skúste napríklad aj hrianku s cesnakom opraženým na ghee. A môžete skúsiť aj………, ále, vy najlepšie viete, kde a ako ghee použijete, no nie?
POZOR: Aj keď maslo “vyčistíme”, stále môže obsahovať malé množstvo laktózy, či mliečnych proteínov. Moja žena ktorá má potravinovú intoleranciu na kaseín a laktózu ho však v pohode toleruje.
Tuto si môžte pozrieť aj trošku iný recept od týchto dvoch sympatických kuchárok
velmi zaujimave. uz som o tom pocula, ale vdaka tomuto dobre popisanemu postupu to tusim aj vyskusam.
…podobne som robievala detom maslo na buchty na pare a na kasu krupicovu-ale niekde som citala ze v tom masle pri prazeni sa vytvaraju nejake latky ktore sposobuju rakovinu-tak to uz nerobievam
tento sposob ktory tu opisujete-je trochu zlozitejsi tym ze sa musi este precedit a pohrat sa s tym…
ale inak to ma krasnu vodu a perfektne chutna…
Pravda, pravda. Naše babky to tiež zvykli takto robievať a volali to prepustené maslo. Moja babka to dávala aj na rezance a pirohy. S tým pražením to je tak, že by sa to vlastne ani dlho pražiť nemalo, lebo by nám mohli zhorieť tie mliečne proteíny.
Zaujímavé, hinduisti v Indii by sa divili akej popularite sa teší ich obetina, ktorú používajú pri rôznych rituáloch 🙂 .
Ahoj, chcem sa opýtať, z ktorého konkrétneho masla si to robil ? dakujem
Pekné ránko prajem Denisa. Ja sa momentálne zdržiavam v NL, takže moja presná značka Ti asi nepomôže, ale v zásade sa ghee má robiť z čo najkvalitnejšieho, nesoleného masla, s čo najmenším obsahom vody a konzervantov.Na SK by som si asi maslo išiel kúpiť niekde na farmu, ak by sa dalo. Postačí ale aj kvalitné maslo z obchodu.
Veru na ghí čo najlepšie maslo a vyvarovať sa hlúpostiam ako raslo, maslíčko, maselko a pod….
Robila som minule doma a pridala som ešte aj klinčeky, na pol kila masla som použila 10 klinčekov.
Ghí je skvelé, má nádhernú vôňu a jedlá chutia perfektne:-)
Takže ja ho len odporúčam:-)
Ejha. to si pridala tie klinčeky počas varenia ghee, alebo až potom? To musím vyskúšať. Zatiaľ ma veru nenapadlo, pridávať do ghee nejaké bylinky, či koreniny, alebo prečo to nevyskúšať.
Vybornee, idem to urobit. len trochu nechapem ako dosaihnut to aby mi tie proteiny nezhoreli, ako uvidim kedy to mam vypnut?
Proteiny nam nezhoria, ak budeme ghee robit na co najmensom plameni a nenechame proteiny, aby sa prilepili na dno. (t.j. v zaverecnej faze zlahka miesame).
Ghee zlozime z plamena vtedy, ak budeme jednoznacne vidiet, ze mame oddelene zhrudkovatene proteiny od tuku, ktory ma byt priezracny ako voda.
indikatorom je aj farba oddelenych prtoeinov, Nesmu nam zhnednut, lebo vtedy sa uz prazia a pokazia chut masla. AKo som pisal vyssie, ked si nie sme isti, tak varime, dokial maju proteiny bielo-zltu farbu.
Dakujem za odpoved, podarilo sa, už 2x…
…. to je super..,
Maslo je udajne oxidačne nestabilné a preto nieje vhodné na praženie. V tomto článku to je uvedené http://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/jedlo-ako-jed-plus-7-dni.html?page_id=6188
Nuž ja som sa veru v tom článku nedočítal, žeby bolo ghee oxidačne nestabilné, iba že pán “Schmidt by napriek tomu dal prednosť olejom určeným na vyprážanie.” Ale v každom prípade súhlasím s tým, výprážanie ako spôsob úpravy jedla je škodlivý a to bez ohľadu na to , na čom vyprážame.