Ovos. Len pre koníky?
Ovos je ďalšou z potravín, vhodných pre ľudí s potravinovou intoleranciou na pšenicu. Niektoré štúdie poukazujú na fakt že aj ľudia alergickí na glutén môžu tolerovať malé množstvá ovsa, či výrobkov z neho vyrobených. Je to kvôli tomu, že ovos samotný neobsahuje glutén. Obsahuje však proteíny, ktoré sú gluténu podobné, takže schopnosť tolerovať ovos pri celiakii MUSÍ byť posudzovaná individuálne. Nutnou podmienkou ďalej je, že ovos musí byť čistý a finálny výrobok nesmie byť pri výrobnom procese kontaminovaný gluténom z iných obilnín. To je mnohokrát len veľmi ťažko dosiahnuteľné. Ak aj máme k dispozícii ovos, či výrobky z neho, ktoré sú 100% „čisté“, ľudia s celiakiou musia samozrejme konzultovať konzumáciu ovsa s lekárom.
Ovos je tvrdá obilnina bohatá na živiny a vlákninu. Dokáže prežiť aj v náročných podmienkach. Je dostupný v rôznych formách počas celého roka a jeho používaním zvyšujeme nutričnú hodnotu mnohých jedál. Obsahuje proteíny, vitamíny skupiny B, vitamín E, zinok, selén, železo, medď, mangán a horčík. Kvalitou a kvantitou proteínov ovos ďaleko prevyšuje pšenicu. Ovos obsahuje rozpustnú i nerozpustnú vlakninu. Aj obsah vlákniny v ovse je väčší ako v iných obilninách.
Ovos prospieva nášmu telu viacerými spôsobmi.
- Rozpustná vláknina – betaglukán, ktorá sa nachádza hlavne v obale jadra, pomáha znižovať hladinu “zlého” LDL cholesterolu, čím napomáha k znižovaniu pravdepodobnosti srdcovo-cievnych chorôb.
- Nízký glykemický index ovsa pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.
- Nerozpustná vláknina napomáha aj dobrému tráveniu, črevnej peristaltike a prirodzenému čisteniu čriev.
- Ovos, ako aj mnoho iných rastlín obsahuje tzv fytochemikálie, ktoré majú antioxidačné účinky a pomáhajú predchádzať rôznym chorobám.
- Konzumáciou ovsa môže pomôcť aj pri znižovaní, alebo udržaní si váhy. Vláknina v ňom obsiahnutá je schopná absorbovať vodu. Gelová hmota, ktorá vznikne spomalí trávenie a tak predĺži pocit plnosti po najedení.
Použitie
Ovos môžeme v strave použiť mnohými spôsobmi v závislosti od jeho formy. Na trhu je dnes k dispozícii vcelku, drvený, vo forme múky, či ovsených vločiek. Pridávame ho do šalátov. Ovsene vločky pridané do cesta, môžu ozvláštniť chuť chleba, pečiva, alebo koláčov. Pomocou ovsenej múky, alebo vločiek zahustíme omáčku. Z ovsenej múky vieme pripraviť aj výborné palacinky. Ovsené vločky použíjeme aj ako plnivo do pomazánok, nátierok a pri príprave rôznych príloh. Môžeme ho pridať do plniek, ktorými plníme mäso a zeleninu. Keď spomenieme raňajky, kto z nás by nepoznal ovsenú kašu, či musli? Ovos môžeme konzumovať aj surový, či len zaparený horúcou vodou.
Nesmieme zabudnúť ani na ovsené mlieko a ovsenú smotanu. Sú vynikajúcou náhradou za kravské mlieko a tak by nemali chýbať v kuchyni ľudí, ktorých trápi potravinová intolerancia na mlieko. Napríklad ovsené mlieko rozmixované s čerstvým ovocím môže byť vynikajúcim štartérom do náročného dňa.
Čokoľvek však budeme z ovsa pripravovať, treba mať na pamäti, že dlhým varením znižujeme jeho nutričnú hodnotu a zároveň zvyšujeme jeho glykemický index, takže by sa mal tepelne upravovať len tak dlho ako je nevyhnutné.
Možno sa Vám bude páčiť aj: