Domáca šunka, áno, či nie? Vyskúšame to.
Milí priatelia, už viackrát som postrehol diskusiu na tému aké údeniny konzumujeme, aká je ich kvalita, obsah mäsa a samozrejme, čo všetko údeniny obsahujú. Ako som v článkoch o intolerancii popísal, v údeninách sa objavujú látky a suroviny, ktoré by sme tam vôbec nehľadali, ako napríklad laktóza, či lepok. Nájdeme ich dokonca aj v šunke. Čo je horšie, mnohokrát sa o tom ani nedozvieme, lebo balené šunky nemajú príbalový leták a predavači informácie nemajú, alebo nechcú povedať. Navyše, obsah skutočného mäsa je v niektorých šunkách menej ako 50%. Zvyšok tvorí sója, tuk, kože, voda a iné “prísady” o ktorých by sme najradšej nevedeli, ako napríklad rôzne farbivá, emulgátory, zvýrazňovače chuti, škroby, stabilizátory a iné.
Ak niekto trpí potravinovou intoleranciou na lepok, či laktózu, takáto šunka mu môže spôsobiť rovnaké problémy, ako mlieko , či rožok vyrobený z pšeničnej múky.
To, že mnohé tieto prísady nášmu telu neprospievajú, hádam ani netreba zdôrazňovať. Druhým dôvodom na zamyslenie je, že v domnení, že si kupujeme mäsový výrobok, častokrát platíme naše ťažko zarobené peniaze za lacné plnivá a náhrady.
Ako príklad uvádzam zoznam mäsových výrobkov a ich zloženie od jedného nemenovaného slovenského distribútora. Samozrejme, je to len jeden príklad a všetci výrobcovia a distribútori ponúkajú na náš trh rôznorodé výrobky, s rôznou kvalitou, ale ako príklad na ilustráciu stavu to postačí. Všimnite si, že daný nemenovaný distribútor nazýva “šunkou” aj výrobok, ktorý má menej ako 50% mäsa.
Mäsové výrobky a ich zloženie od nemenovaného slovenského distribútora
Otázkou je, či máme nejakú možnosť sa takejto šunke vyhnúť. Jednou možnosťou je takéto šunky nekupovať a kupovať si drahšie šunky, v ktorých laktózu, lepok ani iné nepatričné suroviny nenájdeme. Alebo môžeme šunku prestať kupovať vôbec. Ja však mám šunku rád, no na druhej strane sa mi veľmi nechce priplácať si nemalé peniaze za kvalitný, často zahraničný výrobok.
A čo tak domáca šunka? Podobné úvahy ma naviedli na možnosti výroby kvalitnej domácej šunky, bez prísad, plnidiel a vody priamo u nás doma. Oplatí sa to však? Z výživového a zdravotného hľadiska určite áno, ale čo hľadisko finančné? Nebude takáto doma vyrobená šunka drahá? Tu sa však môžeme opýtať aj inak. Keď si cenu šunky prerátame na cenu mäsa v nej, nie je drahá šunka, ktorá obsahuje niekedy aj menej ako 50% mäsa?
Jedinou možnosťou ako sa o tom presvedčiť je vyskúšať to takpovediac na vlastnej koži a vo vlastnej kuchyni. Chystám sa teda zakúpiť si prípravok na výrobu varenej domácej šunky a zistiť ako takáto výroba domácej šunky ovplyní môj domáci rozpočet. Na to aby som však aspoň približne mohol určiť ekonomickú výhodnosť, či nevýhodnosť výroby domácej šunky v domácnosti potrebujem sa dozvedieť, koľko šunky jedna domácnosť spotrebuje priemerne za jeden týždeň.
A tu by som sa chcel obrátiť na vás priatelia. Venujte mi prosím pár sekúnd zo svojho času a zučastnite sa mojej malej ankety, ktorej úlohou je zistiť priemernú týždennú “spotrebu” šunky vo vašej rodinke. Keď získam dostatočný počet údajov a uskutočním svoj pokus, možno zistíme, že si šunku môžu doma vyrobiť aj tí z nás, ktorí si lacné náhrady kupovať nechcú a drahšie, kvalitnejšie šunky, by zasa neprimerane zaťažili ich domáci rozpočet. Ale nepredbiehajme. Ja idem zháňať ten “šunkovar” a vás priatelia ešte raz poprosím o váš hlas vo vašej i mojej ankete. Nájdete ju vedľa článku napravo.
Tých, ktorí si už šunku doma varia, by som chcel poprosiť, aby sa s nami podelili o ich skúsenosti, prípadne recepty.
Na záver snáď ešte dodám, že akonáhle svoj pokus uskutočním, samozrejme sa s vami podelím o výsledky.
Prvý pokus 23. Január 2013 00:15
Dnes som uskutočnil prvý pokus varenia domácej šunky. Bohužial to nevyšlo. Recept som mal z varechy.sk. Použil som bravčove stehno. Maso som mal z obchodu balené. Naložil som, stálo to 48 hodín v chladničke, premiešaval som, varil pri teplote 75-80 stupňov.
Šunka však po uvarení nejako divne páchla. Neviem, či bolo maso nejaké nečerstvé, alebo čo. Nepoužil som rýchlosoľ, ale normálnu soľ. A ešte som chybne dal viac cukru než bolo v recepte (1pl), ale neviem, či toto može byť príčinou. No uvidíme, nenechám sa odradiť a uskutočím ďalšie pokusy. Príprava ma stála 8EUR ( kilo masa), nejaký čas a nejaké energie. Dusená šunka tu stojí 19EUR/ kg. Takže keby sa to podarilo, tak by to bol pozitívny business case . Ale kedže sa nepodarilo, tak zatiaľ žiadne závery.
Domáca šunka, áno, či nie? Vyskúšame to.,Druhý pokus 17. Marec 2013 22:03
Priatelia, včera som uskutočnil svoj druhý pokus s domácou varenou šunkov. Postup som požil ten isty, len som pridal kurkumu. Tá by mala by zamädziť rastu prípadných nevhodných baktérií a ešte šunku aj fajne ochutí. Tentokrát som nenechal nič na náhodu a mäso som kúpil čerstvé u mäsiara. Je to síce drahšie, ale aj tak sa to oplatí.Takže ak by som mal zbilancovať:
“Obchodná šunka” : 20,50EUR/kg, 88% mäsa
Domáca šunka : 13EUR/kg, 95%mäsa. Tu však pre objektivitu musím dodať, že som nepočítal čas, plyn, kurkumu, soľ ani vodu.Ťažko je vyvodiť záver, keďže podľa našej ankety jedna rodinka tej šunky veľa nezje, ale otázkou by mohlo byť, či by jej rodinka nezjedla viac, ak by bola kvalitnejšia a lacnejšia (ako naša domáca). Taktiež by možno stálo za úvahu, či by sme sa o uvarenú šunku (a náklady na ňu) nevedeli podeliť s rodinou, či známymi. Porozmýšlajme a rozhodnime.
Mám v pláne ju vyskúšať aj ja. Môj otec kedysi robieval šunku doma. Bola iná ako tá kupovaná, ale vtedy sme ju porovnávali ešte so soc. šunkami, ktoré v chladničke do rána neoslizli. Farba nebola až taká ružová ako tá kupovaná. Ale bolo to výborné.
Pôjdem pozrieť, či sa niekde v komore nezachoval jeho starý šunkovar.Dúfam, že nájdem ja recept. Pamätám si, že maso nakrájal na tenké dlhé pásiky a potom ho 2x prehnal cez mlynček na maso, z ktorého vybral nôž a dierkované koliesko – mäso prebehlo len cez podlhovasté skrutkovité vnútro, aby sa vraj “rozbilo”.
Viem, že na nasolenie používal obyčajnú kuchynskú soľ. Rýchlosoĺ sa za socíku bežne kúpúiť nedala. Preto hotová šunka nemala až takú atraktívnu farbu.
Super, bolo by fajn, keby si to aj Ty vyskúšala, môžeme si potom porovnať výsledky. Ja zatiaľ stále zháňam tu formu 🙂
Hmm, je zaujímavé to rozbitie mäsa. O tom som sa ešte nedočítal. Možno by mohlo rovnako fungovať, keby sa mäsko naklepalo.
No a čo sa tej farby týka, je veru farbu oželiem, ak budem vedieť, ze v šunke nie je nič, co tam nema byť. A ak sa to ešte aj oplati, olalalaaaaa 🙂
zabudla som – priemerná spotreba šunky: 4 členná rodina – tak 100g/týždeň. Ale doje ju zvyčajne pes – jemu osliznutie nevadí. Ja ju nejem vôbec, ale na domácu pravú mäsovú som dostala chuť.
“na domácu pravú mäsovú” 😀 super poznámočka.
Výborný odskúšaný recept.
Mäso narezať na rezne (plátky), zľahka naklepať, odvážiť. Pridať 2% váhy rýchlosoli. Podľa chuti (asi 1 lyžička) práškového cukru. V nádobe rukami premiešať, až ostane lepkavé. Vystlať formu celofánom (lepší je uspôsobený igelitový sáčik). Mäso pokladieme na seba, každú vrstvu vysypeme asi 1 lyžičkou želatíny. Alebo dáme navrch 1 plátok želatíny. Mäso vo forme dobre zabalíme, formu uzavrieme a uložíme na 24 hodín do chladničky. Potom vyberieme a varíme pri 90° na 1 kg váhy asi 1 hodinu (85 – 90°). Potom formu vytiahnuť, dať do studenej vody, ochladiť a dať do chladničky. Na druhý deň vyklopiť a zabaliť do alobalu.
A nedala by sa namiesto tej rýchlosoli použiť obyčajná soľ? “Robí nám tá rýchlosoľ aj niečo iné, okrem toho, že zabezpečuje ružovú farbu šunky?
Myslim ze je spravne nahradit rychlosol obycajnou solou. Dokonca by som uvazoval aj o kombinacii s mensim podielom draselnej soli – predava sa specialne pre ludi s vysokym tlakom. Rychlosol obsahuje dusitany. Ale na druhej strane treba si uvedomit, ze rychlosol aj lepsie konzervuje. Dusitany su ucinnejsie proti vacsine bakterii ako bezna sol, a hlavne proti klostridiam, ktore produkuju botulotoxin. Z toho dovodu je potrebne sunku rychlejsie spotrebovat. alebo konzervovat este sterilizaciou (aj ked ani to na spory klostridii uplne nestaci, tu pomoze len dokonala cistota)
Este je tu aj moznost sunku nakrajat a zamrazit, ale ta kvalita po rozmrazeni uz nie je rovnaka…
Ak má byť domáca šunka naozaj domáca, len bez rýchlosoli, tá totiž obsahuje dusitany
ja domov mäsové výrobky takmer nekupujem – podľa hesla, že nebudem dávať nehorázne peniaze za nič. Robíme si šunku (aj iné ) doma – tak z času na čas a tá chuť je neskutočná, používam rýchlosoľ – tá okrem zachovania farby docieli aj to, že mäso sa stane vláčnejším a viac sa rozbije jeho štruktúra, čo je potrebné, aby sa pri varení to spojilo do jedného celku…. čo sa týka finančnej výhodnosti, tak sa to vyplatí určite (1kg mäsa 4-5€ ; 1kg “šunky” 5-12€), horšie je to ale s časovou náročnosťou.
super podnet. Len mám otázočku. Ako dlho takáto šunka vydrží v chladničke? Dá sa aj zmraziť? Nie som si totiž istý, či to nie je veľa 1kg šunky. Ono možno by bola možnosť zdieľať náklady a potom sa o šunku rozdeliť napr so susedom, či s rodinou.
Ja som robila šunku jeden krát. Bola výborná. Ja nekupujem žiadne výrobky – humus. Ale tá šunka stála za to. Keďže bývam sama, tak kilo šunky je dosť. Ale spravím s tým krátky proces, ako so všetkým. Nakrájam na plátky a viem že zjem naraz napriklad päť kusov, tak po päť kusov dám do sáčkov a do mrazničky. Podľa potreby vyberiem, nechám rozmraziť a spotrebujem. Takto to robím so všetkým,lebo nemám inú možnosť. Buď to jesť každý deň do zjedenia, alebo si dopriať komfort a jesť to vtedy, keď mi to chutí. Keď sa šunka rozmrazí treba ju hneď skonzumovať, nenechať stáť ani v chladničke. Stráca na chuti.
Odpoved na anketu : momentalne 0 g na tyzden, kedze sme prestali kupovat. Ale raz za cas si doprajeme nejaku kvalitnejsiu, cca 200 g pre 4 clennu rodinu – zjeme asi za 1-2 dni. Este otazocka, ake je najlepsie maso na vyrobu domacej sunky ? Radi by sme to skusili. Dakujem
No ja som tiez zatial v stadiu hladania receptu a este musim zohnat aj ten sunkovar. Ked vsetko budem mat, vyskusam a dam vediet. A dakujem za odpoved na anketu. 🙂
Napsala jsem nulu, ale to je spis tim, ze dobra sunka se nekoupi uplne bezne, ale o moznosti si vyrabet kvalitni zdravou sunku bych uvazovala. Uz si delame jogurt, peceme chleba a vicemene kupujeme hodne hlavne zakladni suroviny, z kterych si pripravujeme dobra jidla, hledame si bydleni nekde, kde by byla moznost zahradky a tak, tak do takove me zivotni filosofie domaci sunka uplne zapada, zajima me to a rada se dozvim jak “pokus” probehl a jake ma vysledky. A drzim palce!
Jana
No takto, 🙂
keď sa kúpi kvalitná šunka s podielom mäsa nad 90% zjeme asi 400g za 2-3 dni(5členná rodina + štandardná odchýlka spotreby medzi 22.00h-01.00h, kedy brat a otec robia nájazdy na chladničku).
Keď mama kúpi nejakú haluzinu v miestnom obchode bez toho aby sa opýtala na zloženie (nemajú nič čo má viac ako 80 %, aj to len detskú) tak to žerie pes. Takže 0, to sa nedá ani pod vajce dať.
Variť šunku doma je pekný nápad, ale ako tu viackrát odznelo treba na to isté množstvo a taká menšia rodinka nezvládne kilovú šunku ani za dva-tri týždne.
Zamrazovať šunku to je hriech.
Rozmýšľali ste nad zaváraním? stehno nakrájať na cca 3x3cm široké a vysoké pásy, a základom je tieto kusy mäsa potom dobre v dlani “pomiesiť” aby sa spojila štruktúra mäsa tuku a štiav(toto vám asi chýbalo pri tej varenej a preto sa rozpadla, nemalo ju čo držať pokope) a potom nasoliť – 1 štedrá kávová lyžička soli. šup do pohárov, alebo lepšie kvôli trvanlivosti do konzerv a hotovo. V konzerve ostane aj pekne ružová(svetlo) a dobré je aj pridať cca pol deci vody na pohár. My takto napr zavárame aj klobásy alebo údené rebierka.
Je to menej prácne a asi aj menej stresujúce ako to varenie, aspoň podľa mňa. Z veľkonočných obložených mís toto zmizne vždy ako prvé 🙂
Nad zaváraním som veru nerozmýľal. Ale podľa mňa za vyskúšanie stojí každá možnosť, ktorá umožní, aby sme do úst nemuseli dávať odpad a ešte aj uštetrili. Takže skúsim nazbierať viac informácií a určite vyskúšam.
Robil som domacu sunku z bravcoveho pliecka a stehna je to velmi jednoduche.A to je sunka.To co kupujeme to nema s masom nic spolocne.
Ja si varím šunku doma pravidelne. Najlepšia je z morčacieho mäsa (momentálne mam v chladničke šunku z morčacieho stehna), rovnako dobra je aj kuracia. Z bravčového som zatiaľ varila 2x, bola dobrá, ale preferujem “ľahšie” mäso.
Recept je pri všetkých druhoch mäsa rovnaký (aspoň ja robím rovnako)
1kg mäsa nakrájať na kúsky, 2dcl vody zmiešať s 20g rýchlosoli – vyleje sa to do mäsa, pridá sa 1 polievková lyžica práškového cukru a poriadne sa premieša. Ja dávam aj postrúhaný muškátový orech, čierne korenie a aj červenu papriku. To už nemusí byť, závisí od toho, či máte radi korenené atď. Ale ten muškátový orech je každopádne fajn 🙂
Stačí, ak mäso potom v chladničke odstojí aj 24 hodín (môže až 48). Následne sa mäso vložíme do sáčku v šunkovare (sáčok treba poriadne zaviazať, aby neunikala šťava, potom je šunka suchá) a varí sa to pri 80 stupňoch cca 1,5 hodiny.
Šunku dávam aj do mrazničky, nestráca na kvalite 🙂
A po včerajšej návšteve Tesca.. kupovanú šunku nechcem už ani vidieť 😀
DETTO 😉 !
Ja robievam v sunku v takej tej forme na sunku. Mam podobnu formu tejto http://www.zabijacka.sk/produkt/formy-na-sunku/forma-na-sunku-hranata len ta moja je trosku vacsia. Recept pouzivam tento:
Asi 3kg mäsa odblaníme, odstránime mastné a pokrájame na väčšie kusy. Premiešame s 25g rýchlosoli, s trochou cukru a 2dcl vody. Môžeme pridať aj 50g kuchynskej soli. Takto pripravené mäso uložíme do nádoby na 24 hod. v chladnom mieste (nesmie zmrznúť). Po vybratí mäso znovu dobre premiešame a vložíme do formy vyloženej celofánom. Mastnejšie mäso dáme na dno a na vrch. Zabalíme do celofánu, formu pod tlakom uzatvoríme a necháme v chlade. Po 24 hod. vložíme do vriacej vody (aby nevnikala do formy) a udržujeme teplotu na 90°C. Po 20 minútach pokračujeme v sterilizovaní pri teplote 75°C ďalšie 3 hodiny. Potom formu ponoríme na 1 hod. do studenej vody. Po vychladnutí šunku vyberieme, zbavíme celofánu, osušíme v utierke a zabalíme do čistého celofánu. Skladujeme v chlade. Obdobným spôsobom je možné pripraviť šunku z hydinového mäsa, zajačiny a podobne.
A vysledok si nemozem vynachvalit 🙂
Ahojte – problem zapach
ja som robil nedavno sunku z 1Kg masa, bez rychlosoli. Bola sedej farby. Trochu ina chut, ale inak paradna.
Mal som podobny problem, ked som ju vytiahol dost pachla a chcel som ju rovno hodit do kosa.
Ale nechal som ju po vytiahnuti postat, (aj s otvorenym oknom 🙂 ) a do 5 min bol zapach skoro uplne prec. Nechal som ju vychladnut potom do chladnicky – na druhy den ziadny zapach.
Myslim si, ze problem mohol byt ten ze som sunku varil uzavretu v klasickom sacku, takze ten pach nemal kde unikat.
Chcem len povedat, ze netreba sa toho zapachu hned zlaknut, sunka moze byt stale vyborna.
Odpovede:
Zieme asi 200g/tyzden – 2 ludia.
Trvanlivost tej mojej sunky – skladoval som ju v chladnicke na tanieri prikrytu papierom (mozno skor vyschne ale neosliznie a dlhsie vydrzi), vydrzala 4-5dni a stale bolo dobra – max. trvanlivost odmeranu nemam, pretoze sa zjedla 🙂
Ten zapach som citil aj ja. Tiez som skusal varit sunku bez rychlosoli. Vyskusam urobit sunka aj s rychlosolou a uvidime ako to bude so zapachom.
Ahojte, – recept
ja som robil sunku podla tohto receptu:
http://www.stream.cz/uservideo/592681-vyroba-domaci-sunky
zhrniem:
1kg masa (brav. stehno) odblanit, ocistit, nakrajat na kocky, velka lyzica soli, mala lyzica medu, 1dcl vody, trosku cierneho korenia.
Poriadne zamiesat sposobom stlacania alebo magania nech sa to pekne prepoji.
Pridavam este naskrabane maso, ktore mi ostane na odrezkoch na slachach a inom odpade, zo stehna je toho pomerne dost. Je tam viac vyplne medzi kuskami masa a nevznikaju vzduchove bubliny.
48h nechat v chladnicke, 2x premiesat.
Varit 1,5 – 2h.
Teplotu som musel odhadnut, kedze nemam teplomer a sunkovar som si tiez “vyrobil” – popisem neskor
Ahojte, – Domaci sunkovar 🙂
Chcel som vyskusat spravit domacu sunku a nemal som sunkovar, tak som musel improvizovat:
Sunku som vlozil do maleho hrnca do ktoreho skoro presne pasoval maly tanier. Nechal som to hodinu pred varim zatazit tak ze som na vrh taniera dal salku a na nu velky hrniec s vodou.
Varenie: Do velkeho hrnca s vodou som vlozil na dno najmensi hrniec co som nasiel, aby nebola nadoba so suknou priamo na ohni (da sa pouzit napr. sitko na knedlu), na to som vlozil hrniec so sunkou a tanierom na ktorom bola kvoli tlaku salka. Do salky som umiestnil naopak otocenu pokrievku a na pokrievku som dal hrniec s vodou (zase hrniec 🙂 ).
Viem, ze je to trochu chaoticky napisane a mozno aj narocne si predstavit, by som pridal foto len neviem ci sa da.
Cize neptreba hned kupovat sunkovar, staci pouzit 4 hrnce + salku :-D.
Teraz vazne, pridal som to sem preto ak chce niekto skusit domacu sunku a pri provom pokuse nechce minat 10e za sunkovar. Tak toto je jedna z moznosti, cize najst hrniec kde zapasuje tanier a vymysliet si na to nejaky tlak – to je cele.
nieco podobne je tu:
http://hobby.idnes.cz/uvarit-domaci-sunku-bez-ecek-je-jednoduche-jako-facka-krok-za-krokem-1fr-/hobby-domov.aspx?c=A110711_183447_hobby-domov_bma
Ahojte,
Je to super kolko nadsencov domacej sunky! Po odvysielani na CT 1 v relacii o vareni, kde pouzil jednoduchy sunkovar, hned som zacala hladat sunkovar aj recepty na sunku.
Sunkohvar predava ho tescoma cca 26eur aj s teplomerom a redukciou na 0,5kg sunku
Ja robím takúto šunku asi od roku 1980. Mám na to nerezovú formu, v ktorej sa masa pred varením zlisuje. Mám to na zhruba 2 kg mäsa. Používam najmä pliecko, ktoré si očistím od mastných kúskov a blán. Treba kúpiť cca 2,5 kg.
Podotýkam, že ani raz nebolo nutné dať do mrazničky, nezostalo. Tiež ma neteší použitie rýchlosoli, ale keď si prečítam čo všetko je vo výrobkoch v obchodoch, tak to je zanedbateľné zlo. Nejeme ju každý deň.
Takže:
1,9 kg bravčového mäsa/ pliecko, stehno/
50 g rýchlosoli
10 g práškového cukru
Pokrájať na malé plátky, 20 minút miesiť a miagať v rukách
/to je dôležité, aby potom šunka spolu držala/. Do formy dáme celofán /vystelieme tak, aby sa dal na mäso na konci založiť/. Formu zatvoríme a odložíme na 24 hodín do chladu.
Potom varíme 2 hodiny pri teplote 80 – 85 st. C.
Necháme schladiť v studenej vode a potom vytiahneme z formy a z celofánu a zabalíme do alobalu.
Dobrú chuť.
Ďakujem pekne za recept. Tiež zvažujem, že použijem rýchlosoľ. Nechcel som, ale máš pravdu, že ak všetky ostatné ingediencie a postup bude “domáci”, tak tá rýchlosoľ nebude až tak vadiť.
Len sa chcem opýtať, či si neskúšal miesto cukru použiť med.
Rychlosol sa pouziva uz od staroveku.Ludia sa boja rychlosoli a netusia ,ze sa sanitra da ziskat naturalne napr.extrahovanim z fermentovanych rastlinnych zvyskov napr.kompostu,atd.,mixne sa zo solou ci roztokom soli,a rychlosol je na svete-okrem toho,ze ochucuje a ma antisepticke vlastnosti,velmi laicky povedane reaguje s hemovymi farbivami vo svalovine a vyfarbuje vyrobok pekne na ruzovo. Odporuca sa pridavat max.2,2%/kg vyrobku.t.j.22 g na kilo hotoveho diela.Ja davam 15 a staci.Hlavne sa toho netreba bat,bezne sa pouzivaju omnoho vacsie balasty ako rychlosol!
Hmmm, tak toto som nevedel. Veru musím priznať, že aj pre mňa je rýchlosoľ strašiakom. Ale si máš pravdu, keby len tá rýchlosoľ bola našim problémom v potravinách.
Po cca 1,5 roku hlásim, že starý šunkovar sa našiel u mamy na povale. Bol zabalený v krabici aj s receptom. Tak sa šunka zaradila k ďalším “made at home”, kt. sa prestali kupovať /chlieb, rožky, žemle, zmrzlina, jogurty/.
V recepte stojí 1,2 kg mäsa, 25g soľ, kávová lyžička práškového cukru, 0,1l voda. Časť soli som nahradila rychlosoľou. Keď som bola malá, tak raz otec vysvetľoval maminej sestre ako robí šunku on, aby sa nerozpadala. Teraz sa teším, že som počúvala a pamätám si to. Pred krájaním mäso odblaniť, vyrezať prípadné chrupavky a tuk. Z úcty k tradícii tiež prebehnem ako on nakrájené mäso mlynčekom bez šajby . Mäso nasolíme /vo vode rozpustíme soľ a cukor a prelejeme mäso/, dobre premiešame, zakryjeme mikroténom tak, aby bolo bez prístupu vzduchu. Necháme odstáť v chladničke 24-48 hodín. Viem, že ho po vytiahnutí z chladničky miesil tak dlho,až bolo lepkavé. Keďže nemám toľko sily a času ako on, nechám pracovať miesto seba kuchynský robot. Potom pro forma ešte premiesim a popučím mäsko aj sama, aby bolo dodržané dôležité otcove upozornenie – to treba robiť s láskou! A uistím sa, že fakt lepí. Do formy ho treba poriadne natlačiť, pomôžem si s obrátenou vareškou – tak nejak som videla na stavbe hutniť prepichovaním betón. Nech tam nie je ani jedna vzduchová medzera. Výsledok je super – vyzerá celistvo ako z obchodu, ale chuť a trvanlivosť je iný level. Možno sa vám darí aj bez týchto úkonov, ja si s nostalgiou zaspomínam na otca a jeho zlepšováky, kt. vymýšľal pri každej príležitosti. Šunka mala úspech aj u mojej svokry – a to je už čo povedať.
Super, ďakujeme za recept. Pri tom čo vidím u nás v obchodoch, myslím, že za chvíľu budeme šunku variť všetci 😀
Zabudla som, že mäso sa do šunkovaru dáva do mikroténu, ale to už asi všetci vedia. Voda nesmie presiahnuť 85 st. celzia – píše sa v recepte, čas pre náš šunkovar je 2h.
Domaca sunka je urcite vzdy lepsie riesenie ako kupovana, akurat tie uvadzane ceny su zavadzajuce nakolko tie najkvalitnejsie sunky stoja okolo 10 € / kg. Tie lacnejsie vraj tiez sunky stoja dokonca okolo 4 € / kg, aj ked tie uz so sunkou nemaju vobec nic spolocne.
Pravda je, veľmi dobra šunka sa dá kupit už aj za 10-12 EUR / kg. Ja som schválne uviedol tú najdrahšiu, akú som bol schopný kúpiť. Bola to nejaká talianska šunka, kúpená v nemenovanom reťazci. Už ju však v sortimente nemajú, tak neviem názov overiť. Ale pravdu máš, ak chceme podporiť domácu šunku, mali by sme ukázať, že sa dá urobiť za cenu “najlacnejšej” kvalitnej šunky 😀
Keď už robíte šunku doma, tak ju treba urobiť zdravo, bez dusitanov.
http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E250
Ďakujem za dobrú info. Ako sa ale dá tá soľ nahradiť. Ja som skúšal obyčajnu morskú soľ, šunka bola fajn, len som čital rôzne informácie, že to nemusí byť celkom bezpečné, čo sa patogénov týka.