Kurkuma

Jul 11, 2013 Žiadne reakcie by

Čo je to kurkuma?

Kurkuma ( angl. turmeric) má korenistú, nahorkastú chuť, príjemnú vôňu pripomínajúcu šafrán, s jemnými odtienkami pomaranča a zázvora. Nečudo, lebo sama patrí do rastlinnej čelade zázvorovitých. Zdrojom kurkumy je koreň rastliny s botanickým názvom „Curcuma longa“ (lat.), ktorý má hnedú šupku a tmavooranžovú dužinu. Niekedy je nazývana aj „Indický šafrán“. Toto pomenovanie pochádza z dávnej minulosti, keď bola kurkuma prvý krát dovezená z Indie arabskými kupcami a predstavená ako „Indický šafrán“. Okrem iného je to pomenovanie zavádzajúce aj preto, že v Indii (oblast Kašmíru) sa normálne pestuje aj pravý šafrán, ktorý je ale podstatne drahší.

Kurkuma a zdravie:

lyžička kurkumyHlavnou chemickou zložkou kurkumy sú kurkuminoidy, z ktorých najviac skúmaným je kurkumín

 • vďaka „kurkumínu“ má kurkuma silné antibakteriálne, protizápalové účinky a antiseptické účinky. Môžeme ju preto použiť na liečenie rán, vonkajších kožných infekcií, uštipnutí hmyzom a podobne. Vďaka jej protizápalovým účinkom sa používa aj pri liečbe artritídy. Pokusy a štúdie ukazujú, že kurkuma sa svojimi účinkami môže vyrovnať liekom ako su ibuprofen, či iným NSAID ( nesteroidové antiflogistikum/ analgetikum) (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, či štúdia publikovaná v Indonezian Journal of Internal Medizine)
 • má priaznivé účinky na pečeň, podporuje jej činnosť a ochraňuje ju. Podobne blahodárne pôsobí na žlčník a pankreas. Jedna zo štúdií skúmala a naznačila priaznivé účinky kurkumy pri predchádzaní cukrovke ( http://www.vitasearch.com/ )
 • podporuje trávenie, pomáha liečiť žalúdočnú sliznicu a predchádzať vredom, či nechutenstvu
 • kurkuma je aj účinným antioxidantom
 • napomáha regenerácii črevnej mikroflory a má preventivne účinky proti rakovine hrubého čreva. ( http://www.mccormickscienceinstitute.com/Report-Landing/ )
 • kurkuma zvyšuje senzitivitu nádorových buniek na chemoterapiu a zároveň ochraňuje zdravé orgány pred jej účinkami (www.ncbi.nlm.nih.gov), podobne ako aj pred účinkami rádioterapie

Aj keď sa kurkuma ako liek používa už tisíce rokov a uskutočnilo sa množstvo laboratórnych testov skúmajúcich jej účinky, je potrebné povedať, že tieto účinky stále nie sú širokou vedeckou obcou jednoznačne potvrdené.

Kurkuma – kúpa a skladovanie:

V našich zemepisných šírkach kurkumu zoženieme len vo forme práškového korenia, ktoré sa vyrába varením, sušením a mletím koreňa kurkumy. Je možno lepšie skúsiť navštíviť lokálny obchod s koreninami, ázijský obchod, či obchod s biologickými potravinami. V nich by sa mala dať zohnať kurkuma čerstvejšia a kvalitnejšia ako v supermarketoch. Kurkumu uchovávame tak ako iné korenia, uzavretú v nepriedušnej nádobe a podľa možnosti bez prístupu svetla.

Pouzitie kurkumy v kuchyni:

Kurkuma v recepte s kuraťomAj keď sme všetci donedávna poznali kurkumu, len ako „ten žltý prášok“ v kari korení, dá sa samozrejme veľmi dobre používať aj samostatne. V južnej a juhovýchodnej Ázii je nevyhnutnou ingredienciou mnohých jedál.

 • Skúste ju pridať do dressingov, ktoré takpovediac rozohreje a krásne zafarbí do žlta. Podobnú úlohu splní aj ak ju použijeme pri varení ryže, ako napríklad v krevetách s kurkumkovou ryžou, či v tuniakovom rizote, alebo v pomarančovej kačke s paprikovou ryžou. V tomto recepte sa navyše chuť kurkumy krásne snúbi s pomarančovou chuťou.
 • Kurkuma príjemne dochutí jedlá zo zeleniny a zo strukovín, ako napriklad fazuľový šalát s baklažánom, kde jej chuť, ale aj účinky výborne doplní zázvor. Dobre sa hodí aj v jedlách z kapustovitej zeleniny, ako karfiol, kaleráb, či kapusta. Existujú vedecké štúdie,ktoré hovoria, že kurkuma spolu s látkami obsiahnutými v takejto zelenie zabraňuje rakovine prostaty. (http://www.sciencedaily.com)
 • Ja si kurkumu pridávam aj do praženice, či do avokádovej pomazánky s tuniakom
 • Kurkuma sa výborne hodí do marinád, na grilovanie ale aj do rôznych jedál z duseného mäsa, ktorým dodá bohatú, “teplú” chuť. Moja skúsenosť mi napr. hovorí, že tam, kde v recepte použijeme cesnak a červenú papriku, tam sa veľmi dobre hodí aj kurkuma.
 • kurkuma sa vynikajúco doplňa s chuťou a vôňou kokosu, takže by nemala chýbať v jedlách, v ktorých je kokosový krém, či kokosové mlieko. ako napríklad v kari kurati s kokosovým krémom

rybacie kariFantázii sa medze nekladú, aj keď najlepšie sa kombinuje s chilli, paprikou, zázvorom, čiernym korením, kardamónom, škoricou, koriandrom, či rascou.
Pri používaní kurkumy musíme mať na pamäti, že sa rozpúšťa v tukoch, takže ak chceme naplno využiť jej potenciál, pridávame ju do jedla naraz spolu s tukom, respektívne pred pridaním vody či inej tekutiny.

Iné použitie kurkumy:

Pleťová maska z kurkumy a kokosového krému
Písali sme si vyššie, že kurkuma ma protizápalové a antioxidačne účinky. Okrem toho na pokožku pôsobí ako tonikum. Preto sa kurkuma používa aj pri liečbe a predchádzaniu akné aj pri ošetrovaní pokožky tváre. Dokonca sa hovorí aj o tom, že kurkuma zabraňuje starnutiu pokožky. Pleťová maska s kurkumou a kokosovým krémom, či ghee je jednou z možností, ako dopriať účinky kurkumy aj našej pokožke.

Hojenie rán
Ak pri drobných poraneniach nemám poruke zásyp, výborne sa mi osvedčila kašička z kurkumy a oleja. Používam sezamový olej, ale podľa mňa rovnakú službu urobí aj olej olivový, či slnečnicový.
Pri malých ranách, trošku kurkumy si zápalkou rozmiešame v kvapke oleja na hustejšiu kašičku, zatrieme ranu, prelepíme náplasťou a hotovo. Rana sa nezapáli, rýchlejšie zaschne a môj subjektívny názor je, že sa aj rýchlejšie zahojí.

Pri manipulácii s kurkumou nesmieme zabúdať, že sa používa aj ako farbivo, takže hravo zanechá stopy na ošatení i na niektorých predmetoch s ktorými príde do styku. A veru nie z každého materiálu sa dá odstrániť.

Kurkuma, 3.7 out of 5 based on 7 ratings
Print Friendly

Možno sa vám bude páčiť aj:

Jedlo ako liek
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (7 votes cast)
Pošlite na:
Vybrali.sme.sk Linkuj Mojelinky Delicious

Možno sa Vám bude páčiť aj:

Komentáre

Žiadne reakcie na “Kurkuma”

Pridaj reakciu

Copyright © 2024 www.jedloakopriatel.sk. All Rights Reserved.  Plugins