Potravinová intolerancia, alebo alergia?
Odhaduje sa že rôznymi alergiami na potraviny trpí 2 až 4% dospelých a okolo 8% detí. Potravinová intolerancia je omnoho častejšia. V množstve ľudí trpiacich potravinovou intoleranciou sa odhady líšia. Pohybujú sa v rozmedzí 20-60%.
Potravinová intolerancia a alergia bývajú veľmi často zamieňané. Poďme si vysvetliť ako sa odlišujú.
Mechanizmus vzniku
- Alergia na potraviny vzniká ak telo vyhodnotí nejakú potravinu ako “nepriateľskú” a vyburcuje imunitný system, aby sa pred nepriateľom bránil (protilátky IgE). Telo začne na svoju obranu produkovať histamín a množstvo ďalších chemických látok, ktorých prítomnosť sa prejaví alergickými reakciami ako nádcha, opuchy, svrbenie, či v horšom prípade anafylaktickým šokom.
- Na rozdiel od alergie, potravinová intolerancia je skôr odozva tráviaceho systému, než systému imunitného. Vznikná ak jedlo, alebo jeho zložka podráždi tráviacu sústavu človeka, alebo keď nie sme schopní potravu dôkladne stráviť, či rozložiť. Najnovšie výskumy ukazujú že aj pri potravinovej intolerancii dochádza k činnosti imunitného systému, ktorá sa prejaví prítomnosťou IgG protilátok v krvi. Tieto však v tomto prípade nie sú príčinou príznakov. Doterajšie výskumy však naznačujú, že sa dajú využiť pri diagnostike intolerancie.
Množstvo potraviny vyvolávajúcej príznaky
- Alergická reakcia môže by spôsobená aj tým najmenším množstvom nežiadúcej potraviny a vzniká po každom jej požití.
- Reakcia tela, či intenzita príznakov je pri potravinovej intolerancii závislá od množstva. To je ale čiste individuálne. Napríklad niektorí ľudia, s potravinovou intoleranciou na laktózu môžu vypiť pohár mlieka, či zjesť jogurt, bez vážnejších následkov. Pri väčšom množstve sa však reakcia môže dostavíť. Iný jedinec, si bohužiaľ nemôže dopriať ani ten pohár, pretože jeho intolerancia je silnejšia. Pri potravinovj intolerancii prejavenie sa symptómov môže závisieť aj od toho, ako často danú potravinu konzumujeme. Ako sme už spomenuli všetky tieto faktory sú individuálne a každý by si ich mal odsledovať sám.
- Pri alergii na určitú potravinu, sa príznaky objavujú spravidla okamžite. Sú väčšinou veľmi výrazné a niekedy veru aj život ohrozujúce. Z tohoto dôvodu, sú pomerne ľahko odhaliteľné a vysledovateľné.
- Pri potravinovej intolerancii sa príznaky naproti tomu môžu objaviť až po niekoľkých hodinách, či dokonca 2-4 dňoch a len veľmi ťažko naznačujú akúkoľvek súvislosť s jedlom, či trávením. To veľmi sťažuje odhalenie “nepriateľskej” potraviny, pretože od jej požitia sme samozrejme mohli zjesť, či vypiť množstvo iných jedál. Príznaky nebývajú až take výrazné, ako pri alergii. To sa možno zdá ako výhoda, ale opak je pravdou. Naše telo trpí, ale príznakom nevenujeme mnohokrát pozornosť, lebo nie sú navonok nijako dramatické, po prípade ich pripíšeme niečomu inému. V dlhodobom merítku však potravinová intolerancia môže viesť k vážnemu poškodeniu zdravia. Telu sa totiž kvôli nedostatočnému tráveniu nedostávajú živiny a zároveň je zaplavované škodlivinami. To môže mať za následok oslabenie imunitného systému, poruchy metabolizmu a zbytočné opotrebovávanie organizmu a jeho predčasné starnutie.
“Abstinenčné príznaky“
- Pri alergii k žiadnym takýmto príznakom nedochádza. Keď sa alergik vyvaruje alergénov , stav sa zlepší a príznaky sa vytratia.
- Pri potravinovej intolerancii, môžme byť svedkami akýchsi intolerančných príznakov po vypustení „škodlivej“ potraviny z jedálnička. To znamená, že ak dôkladne vylúčime danú potravinu, môže sa dostaviť dočasné zhoršenie stavu a dochádza k intenzívnejším prejavom príznakov. Telo si vyslovene danú potravinu žiada, aby sa “necítilo zle”. V tomto prípade nesmieme naše telo počúvať. Pri pokračujúcom vylúčení potraviny, sa abstinenčné príznaky obvykle začnú vytrácať. Je to podobné, ako keď dlhoročný konzument kávy, čaju, s ich konzumáciou zo dňa na deň prestane. Alebo keď fajčiar prestane fajčiť. Mnohí z nás vieme o čom hovorím.
- Alergia na potraviny sa vo všeobecnosti nedá vyliečiť a sprevádza nás po celý život.
- U potravinovej intolerancie je možnoť, že po dlhodobom vylúčení “škodlivej” potraviny a jej pomalom opätovnom zavedení do jedálnička sa telo znovu “naučí” túto potravinu tolerovať.
Na záver je veľmi dôležité povedať, že akékoľvek závery, výsledky testov či postupy, musia byt konzulované s lekárom, imunológom, či odborníkom na výživu, aby sme zamedzili ďalším zbytočným problémom.
Potravinová intolerancia, alebo alergia?,
Možno sa Vám bude páčiť aj: