Banán

Aug 02, 2010 1 reakcia by

Banány. Všetci ich poznáme, ale vedeli ste ze banánovnik je rastlina a nie strom? Vlastne je z rovnake rodiny ako ľalia a orchidea. Existuje veľa druhov a kultivarov banánov, ktoré sa navzájom odlišujú chuťou, tvarom, ale aj obsahom výživných látok. Okrem toho, že sú sladké, kremové, chutné, sú aj veľmi zdravé.

Vymenujme si niektoré ich liečivé, či ľudskému prospešné vlastnosti:
Rýchly zdroj energie
Banány môžeme použiť ako okamžitý zdroj energie, lebo sa skladajú hlavne z cukrov (glukóza, fruktóza a sukróza) a vlákniny.

Banán ako antidepresívum
Obsahujú tryptophan, aminokyselinu, ktorá sa môže zmeniť na serotonín a ten ako je známe môže zlepšiť náladu.

Anémia
Banány obsahujú relatívne veľké množstvo železa, ktoré pomáha pri tvorbe hemoglobínu.

banan,kvet,plodyZápcha a hnačka
Kvôli vláknine, ktorú obsahujú, banány môžu pomôcť pri obnove funkcie čriev. Navyše hnačka pripraví telo o dôležité elektrolyty (napríklad draslík), ktoré môže banán doplniť. No a obsahuje ešte rozpustnú vlákninu pektín, ktorá taktiež napomáha črevnej peristaltike, posunu potravy v črevách. Čím menej sa požitá potrava zdrží v našom tráviacom trakte, tým menšie je riziko rôznych jeho ochorení.

Zdravé kosti
Banány sú bohatým zdrojom fruktooligosachardidov, ktoré nie sú ani tak potravou pre nás, ako pre probiotické baktérie v našom tráviacom trakte. Tieto produkujú vitamíny a enzýmy potrebné pre trávenie a zároveň ochraňujú tráviaci trakt pred škodlivými baktériami. A dostatok probiotických baktérií zvyšuje schopnosť absorbcie vápnika, ktorý je pre kosti tak potrebný.

Krvný tlak
Banány svojím vysokým obsahom draslíka a zároveň nízkym obsahom sodíka zabraňujú zvyšovaniu krvného tlaku a preventívne pôsobia proti ateroskleróze, čo už bolo dokázané mnohými štúdiami.

Pálenie záhy
Banány majú v tele antacidné účinky, takže ak vás páli záha, kľudne siahnite po tejto žltej lahôdke.

Prestávate s fajčením?
Banány môžu taktiež pomôcť tým, ktorí sa snažia prestať fajčiť. Obsahujú vitamín B6 a B12, ako aj draslík a magnézium. Tieto zložky môžu pomôcť prekonať abstinenčné príznaky.

Vredy
Banány sú pravdepodobne jediným surovým ovocím, ktoré môžete v pohode jesť ak trpíte žalúdočnými vredmi. Znížiť kyslosť a zabraňujú podráždeniu žalúdka. Pomáhajú vytvárať ochrannú vrstvu žalúdočnej sliznice. Svojim zložením pomáhajú eliminovať baktérie, ktoré bývajú označované za príčnu žalúdočných vredov.

Nervy
Kedže sú bohaté na vitamín B, banány pomáhajú aj zlepšovať funkciu nervov.

Uvoľnenie stresu
Draslík v banánoch pomáha normalizovať srdcový tep a regulovať vodu v tele. Pri strese sa úroveň draslíka zníži a banány pomôžu s jeho doplnením. A bez liekov.

Banán, 4.8 out of 5 based on 5 ratings
Print Friendly

Možno sa vám bude páčiť aj:

Jedlo ako liek
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
Pošlite na:
Vybrali.sme.sk Linkuj Mojelinky Delicious

Možno sa Vám bude páčiť aj:

Komentáre

Jedna reakcia na “Banán”

  1. Simona says:

    Velmi zajimave! Ja banany jim kazdy den a po precteni tve studie mi budou chutnat jeste vic!!!
    Sima

Pridaj reakciu

Copyright © 2024 www.jedloakopriatel.sk. All Rights Reserved.  Plugins