Potravinová intolerancia a obezita – časť 2

Jan 24, 2011 1 reakcia by

Minule (Potravinová intolerancia a obezita – časť 1) sme pojednali o možných súvislostiach medzi potravinovou intoleranciou, tukmi v našom tele a nadváhou, či dokonca obezitou. Spomínali sme, že odborníci uvažujú o štyroch možných mechanizmoch, ktoré spájajú potravinovú intoleranciu s “premnoženými” tukmi a obezitou.
Mali by nimi byť:

  • závislosť na nejakej potravine, či jedle
  • prejedanie sa
  • spomalený telesný metabolizmus
  • množstvo toxínov v ľudskom tele

 


Prvé dva sme si popísali minule. Dnes sa povenujeme spojitostiam potravinovej intolerancie so “spomaleným telesným metabolizmom” a “toxínmi v našom tele”

Spomalený telesný metabolizmus.
Prebiehajúce výskumy preukazujú výzanmnú spojitosť medzi telesným metabolizmom a našou váhou. Podobne sa ukazuje, že tie potraviny, ktoré zaťažujú naše trávenie, sú zároveň mnohokrát príčinami potravinovej intolerancie. Z obrazoviek, z magazínov neustále počujeme, aby sme obmädzili konzumáciu výrobkov z bielej múky. Niečo na tom bude. Je známe, že tieto potraviny spomaľujú náš metabolizmus a zároveň patria k potravinám, na ktoré si najčastejšie vybudujeme potravinovú intoleranciu a to ani nespomínam celiakiu. Zjednodušene povedané, po požití jedla na ktoré sme intolerantní, sa telo chce brániť a zapojí nervový a hormonálny systém. Za normálnych okolností telo takéto jednorázové stavy v pohode zvláda. Ak sa to však deje pravidelne, telo je preťažované a má potom menej prostriedkov pre svoje “normálne” fungovanie, čo má za následok spomaľovanie metabolizmu a tým prípadné naberanie váhy.

Toxíny a potravinová intolerancia.
Ak trpíme potravinovou intoleranciou, nedostatočné trávenie má za následok vznik toxínov. Ak je ich v tele veľa, telo si s nimi nevie poradiť a “čistiace” mechanizmy tela zlyhávajú. Toxíny sa potom dostávajú do krvného obehu. Toxíny sa môžu do krvného obehu dostať aj vďaka fenoménu, ktorý nazývame syndróm zvýšenej priepustnosti čreva, ktorý je mnohokrát sprievodným javom potravinovej intolerancie. Ide o to, že kvôli poškodeniu čreva sa okrem živín do tela dostávajú aj “veci”, ktoré tam nemajú čo robiť. Ak je toxínov priveľa, a telo sa ich nevie zbaviť, snaží sa ich izolovať a uloží ich do tuku. Odborníci predpokladajú, že zvýšené množstvo toxínov, či zápaly spôsobené intoleranciou májú za následok aj zadržiavanie vody, čo tiež môže zvyšovať telesnú váhu.

Potravinová intolerancia a obezita - časť 2, 4.3 out of 5 based on 6 ratings
Print Friendly

Možno sa vám bude páčiť aj:

Potravinová intolerancia
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (6 votes cast)
Pošlite na:
Vybrali.sme.sk Linkuj Mojelinky Delicious

Možno sa Vám bude páčiť aj:

Komentáre

Jedna reakcia na “Potravinová intolerancia a obezita – časť 2”

  1. Anna says:

    Dobrý deň,mám v tele 15 kg vody navyše,ako sa jej mám zbaviť? Ďakujem

Pridaj reakciu

Copyright © 2024 www.jedloakopriatel.sk. All Rights Reserved.  Plugins