Potravinová intolerancia a obezita – časť 1

Jan 20, 2011 Žiadne reakcie by

Na úvod je potrebné povedať, že aj keď bola pozorovaná súvislosť medzi potravinovou intoleranciou a obezitou, potravinová intolerancia je len jednou z množstva možných príčin nadváhy, či obezity. Takže na priamu otázku, či môže potravinová intolerancia spôsobovať obezitu, sa dá odpovedať len ” možno “, či ” …to závisí od… “.
Už Lukrécius povedal: ” Ut quod ali cibus est aliis fuat acre venenum”, čo v preklade znamená, že čo je jedlom pre jedného, môže byť jedom pre druhého. Takže fakt, že sa niekomu podarilo zhodiť pár kíl, po tom čo prestal konzumovať potraviny, na ktoré mal intoleranciu, neznamená skoro nič pre iného človeka. Ale aby som vás neobral o všetku nádej, je vskutku pravdou, že pre niektorých ľudí bolo zníženie váhy vedľajším účinkom vylúčenia “škodlivých” potravín z jedálnička.

Pozrime sa na to, ako môže potravinová intolerancia súvisieť s nechcenými tukmi v našom tele. Spojivkami, ktoré by mohli spájať potravinovú intoleranciu s telesnou (nad)váhou by mohli byť:

  • závislosť na nejakej potravine, či jedle
  • prejedanie sa
  • spomalený metabolizmus
  • množstvo toxínov v ľudskom tele

 

Závislosť na potravine je podobným stavom, akým je závislosť na kofeíne, alkohole, či nikotíne a zahŕňa abstinenčné stavy ako ich poznajú fajčiari, či alkoholici. Veľmi zaujímavou skutočnosťou je, že sme mnohokrát závislí na potravine, na ktorú sme intolerantní, takže býva nesmierne ťažké túto potravinu vylúčiť. Ďalej je veľmi dôležité si uvedomiť, že sme obvykle intolerantní na potraviny, ktoré konzumujeme často a vo väčších množstvách. Mnohé potraviny máme radi, lebo obsahujú zložky, ktoré sa v našom tele premieňajú na látky s účinkami podobnými opiátom. Keď sa nám takejto potraviny nedostáva, začneme pociťovať abstinenčné príznaky a otvoríme chladničku, či špajzu, aby sme si opäť ulahodili. Potešíme sa, odstránime abstinenčné príznaky a tak to ide dookola. Môže to neúmerne zvyšovať príjem kalórií a spôsobovať nadváhu, či dokonca obezitu

Prejedanie sa úzko súvisí s fyziologickou závislosťou na jedle, ale netreba opomínať ani emocionálne príčiny. Všetci poznáme výjav z amerických filmov, keď žena, ktorú opustil priateľ, či vytočil šéf v robote, sedí na gauči s kamarátkou a obrovským vedrom zmrzliny. Možno ste už aj začuli vetu:” Daj si čokoládu, to Ťa ukľudní”. Často siahneme po jedle, aby sme zabudli na stres, či zahnali smútok. Je to presne o tom, že popri fyziologickej závislosti si môžme vybudovať aj emocionálnu závislosť od jedla. A keď sa jedná o jedlo, ktoré je svojim obsahom alergénov na vrchu zoznamu, problém je na svete a je len otázkou času, kedy si naň vybudujeme intoleranciu. Prejedanie sa je samozrejme omnoho zložitejším problémom a môže mať množstvo iných, mnohokrát závažnejších príčin. Potravinová intolerancia je skôr dôsledkom prejedania sa, než jeho príčinou. Keď si však vďaka prejedaniu vybudujeme na nejakú potravinu intoleranciu, môže sa stať, že sa na nej staneme závislí a ako sme písali vyššie, závislosť nás nabáda k ďalšiemu jedeniu.

Nabudúce si povieme niečo o spojitosti potravinovej intolerancie s spomaleným metabolizmom a zvýšeným množstvom toxínov v našom tele. (Potravinová intolerancia a obezita – časť 2)

Potravinová intolerancia a obezita - časť 1, 3.5 out of 5 based on 2 ratings
Print Friendly

Možno sa vám bude páčiť aj:

Potravinová intolerancia
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Pošlite na:
Vybrali.sme.sk Linkuj Mojelinky Delicious

Možno sa Vám bude páčiť aj:

Komentáre

Žiadne reakcie na “Potravinová intolerancia a obezita – časť 1”

Pridaj reakciu

Copyright © 2024 www.jedloakopriatel.sk. All Rights Reserved.  Plugins