Potravinová intolerancia na vajcia
Hlavným vinníkom potravinovej intolerancie na vajcia sú vaječné proteíny, s ktorými si naše telo nevie poradiť. Väčšinou sa jedná o precitlivelosť na bielok, známe sú však aj prípady intolerancie na vaječný žĺtok. Problémy sa obvykle začínajú v detstve, ale väčšina detí z nich vyrastie.
Kde všade vajce nájdeme?
Poviete si: „prestanem jesť vajcia a mám po probléme.“ Bohužiaľ, prestať s praženicou, volským okom, vajíčkom na tvrdo, či omeletou nestačí. Problémom je, že vajcia sú mnohokrát „skrytou“ ingredienciou pri varení, pri výrobe hotových jedál, či ako zložka v iných produktoch. Podobne ako pri iných potravinových intoleranciách aj v tomto prípade si musíme dávať pozor nielen na vajcia samotné, ale aj na deriváty, či zložky vajec. Vajíčka, alebo ich deriváty sa napríklad používajú pre dosiahnutie lesku pečiva, či chleba, ako prostriedok na penenie piva, laté, či kapučína. Môžeme ich nájsť aj v makeup-och, šampónoch, či liekoch. Zložky vajec dokonca obsahuje aj vakcína proti chrípke, kde sa vaječný proteín používa na obalenie a ochranu samotnej vakcíny. Z tohoto príkladu je možné usúdiť, aké rozsiahle je použitie vajec.
Vajce, či jeho deriváty možete na etiketách a príbalových letákoch rozoznať pod rôznymi názvami. A to napríklad :
- vaječné bielko (albumín)
- vaječný prášok
- vaječný proteín
- vaječný žĺtok
- mrazené vajce
- pasterizované vajce
- ovalbumín
- ovovitelín
- ovomucín
- livetín
- vitelín
- lecitín /známy ako E322, obvykle sa však získava zo sóje)
Aj keď vajce a ani žiadny z jeho derivátov na etikete nenájdete, je potrebné všímať si aj poznámky typu „výrobok obsahohuje zložky vajec“, „vyrobené s použitím vajec“,či „…vyrábok mohol prísť do styku so zložkami vajec“ a podobne.
Ako ďalej ? Ako vieme vajíčko nahradiť?
Ak nám bola preukázaná potravinová intolerancia na vajcia, vo svojom obchode sa orientujme na oddelenie zdravej výživy. Tam nájdeme výrobky pre vegánov, ktoré sú vyrobené bez vajec a vaječných produktov.
Pri návšteve reštaurácie podiskutujeme s kuchárom a ten nám iste vyjde v ústrety pri výbere jedla bez vajec, či náhradou vajíčka v niektorom jedle z jedálnička.
Pri varení a pečení sa dajú použiť rôzne náhrady vajec, ktoré si jednak môžeme vyrobiť sami, alebo si ich môžeme kúpiť v špecializovaných obchodoch (napr. Vajahit. Obsahuje však syrovátku, takže nie je vhodný pri intolerancii na mlieko).
Toto su len niektoré „recepty“ na náhradu vajíčka:
- čajová lyžička prášku do pečiva + 1 polievková lyžica tekutiny + 1 polievková lyžica octa
- čajová lyžička droždia rozupstená v ½ dcl tekutiny
- 1½ polievkovej lyžice vody + 1½ polievkovej lyžice oleja + čajová lyžička prášku do pečiva
- 1 polievkova lyžica ovocného pyré z bananu, či marhule
Experimentujme a buďme kreatívni. Nesnažme sa za každú cenu držať osvedčených postupov a receptov, len preto, lebo je to jednoduchšie. Mnohokrát zistíme, že recept, ku ktorému sme našim telom boli prinútení, je minimálne taký dobrý, ako recept tradičný a mnohokrát aj lepši. Pre mňa sa takým stali napríklad špaldové palacinky s banánovou plnkou, ktoré sú pripravené bez mlieka a vajec.
Za pokus možno stojí vyskúšať iný druh vajec. Hovorí sa napríklad, že ľudia s potravinovou intoleranciou na slepačie vajce môžu bez problémov konzumovať vajíčka prepeličie. Samozrejme sme všetci rozdielny, takže je potrebné si to najprv vyskúšať.
Potravinová intolerancia na vajcia,
Možno sa Vám bude páčiť aj: